Zahraniční intervence PVOS ČSSR

Je to již 36 roků, co jsem sloužíval, coby absolvent ŠDZ, jako dozorčí VÚ 4006 Dunajská Lužná.  Tento útvar se „zabydloval“ – po redislokaci v létě 1974 z posádky Karviná-Černý les – do prostoru jihovýchodně od Slovnaftu a měl posílit protivzdušnou obranu Hlavního města SSR – Bratislavy. Jednalo se o 4. protiletadlový raketový oddíl 186.plrp Pezinok.
Kuchyň a velitelská budova a další budova ubikací mužstva byla po nějakém zrušeném vojenském útvaru a vedle na poli byl rozvinutý raketový komplex Dvina. Hned vedle se stavělo nové zodolněné stálé bojové postavení. Tzv. dévěťárna byla unimobuňka postavená vedle příjezdové komunikace k oddílu, táhnoucí se asi tři kilometry od obce zcela rovnými lány. Zde jsem strávil hodně služeb…

 

Na této unimobuňce byla zajímavá jedna věc: k vytápění se používala kamínka „Petry“. Tato kamínka mohla soutěžit s vysokými pecmi ve Vítkovických železárnách v době provozu mezi odstavením. Kamínka se zapálila asi někdy koncem září a hořela nepřetržitě až do května následujícího roku! Noci bývaly chladné… A protože tato buňka stála jaksi mimo a nebylo na ni vidět z velitelské budovy, tak se sem chodívali zašívat i VZP.

V třetí velitelské rotě sloužil kapitán, jeho jméno není podstatné, ostatně již si ho ani přesně nevybavím. Měl pouze funkci velitele radiolokačního dálkoměru P -12 a tuším mu podléhali tři vojáci základní služby. Jeho věk jsem neznal přesně, ale bylo mu cca 42-45 roků. Pocházel odněkud ze severní Moravy. Původně bydlel v Karviné, byl rozvedený a spolu s útvarem odešel do Dunajské Lužné. Nyní bydlel v Bratislavě na svobodárně. Jeho prsty byly zažloutlé od nikotinu, téměř nepřetržitě žmoulal svoje Startky nebo Marsky. To ještě stály 4.50,- Kčs. Jeho kulatá brada by mohla občas soutěžit s Chuckem Norissem v rezavém strništi. Taky bych tipnul, že občas se kamarádil i s etylalkoholem. Od kolegy por. Bauera z naší roty jsem se dověděl, že kapitán měl v minulosti nějaký problém, ale nic bližšího.

Jednou takhle dopoledne jsem seděl na déveťárně, pomocník byl asi kontrolovat přípravu výdeje obědů. Byl krásný den, ale mrazivo. A ke mě se přišel „zašít“ onen kapitán. Sednul si vedle stolu na židli a ihned si zapálil ty svoje Startky či Marsky. Vedli jsme řeči, prostě jak na vojně. I když byl skoro dvakrát starší jak já, nakonec jsem se osmělil a nenápadně jsem se jej zeptal, proč je jenom velitel P-12 a ne třeba velitel roty a proč je jenom kapitán, když tam byli i o 10 let mladší majoři. Seděl s cigaretou mezi prsty a hleděl svýma očima nepřítomně do kouta. V hlavě se mu asi honily myšlenky. Po chvíli se pousmál a pomalu začal vyprávět ten svůj „příběh“…. „Sloužil jsem od šedesátých let u 5. protiletadlového raketového oddílu v Karviné-Černém lese jako VZP. Byl jsem velitelem velitelské čety, tj. čety kam spadali všichni ostatní mimo RTB a palebňáky, tedy řidiči, spojaři, kuchaři a další. Na útvaru jsem přežil i rok 1968“.

Kdo nezná podrobnosti 5.prlo musí si ujasnit dost podstatné okolnosti – oddíl je dislokován na východ od města Karviná v takovém výběžku území do Polské republiky. Tento výběžek mezi Petrovicemi a Darkovem je zalesněn a „céčko“ je umístěno tak, že oplocení je asi 200 metrů od polské hranice! Terén se mírně svažuje do Polska a les končí u hranice a za strouhou je už polská louka. Ani ne po kilometru jsou už polské domky.

Kapitán pokračoval: „Někdy na jaře 1969 jsem měl s vojáky dělat zaměstnání mimo útvar, kdy jsme měli provádět přesun v terénu, nácvik plížení, a podobné úkony. Procházeli jsme lesem s cca 20 vojáky, kteří byli ozbrojeni samopaly, ale bez nábojů, zkrátka v tzv. plné polní. Asi po hodině blbnutí v lese jsme se ocitli pod „céčkem“ a vyšli z lesa. I když jsem věděl, že nedaleko je hranice, tak jsem tam ještě nikdy nebyl přímo. Prostě jsme vyšli na louku a dal jsem vojákům pohov. Sluníčko svítilo, takže si všichni shodili výstroj a povalovali se po trávě. Všichni pokuřovali a opalovali se. Co čert nechtěl, od domků v dálce se blížila hlídka polských pohraničníků. Tito dva o něco starší chlapi přišli až k nám a samozřejmě hned na nás spustili, že jsme v Polsku! A protože to bylo nedlouho po tom co i polská armáda obsazovala v srpnu 1968 Karvinsko, tak je naši vojáci poslali lidově řečeno do prdele, ať nám dají pokoj. Tito však zákrok vzali vážně a začali se ohánět zbraněmi, že skupinu zadrží a předvedou na jejich stanici do Žebřidovic, ale z polské strany. Já jsem však zavelel vojákům vztyk a do zbraně. Takže i naši vojáci měli v rukou zbraně a namířili je na Poláky. Samozřejmě mezi tím lítaly nadávky, které jsou jak v češtině nebo slovenštině podobné s polskými a každý tamní chachar tomu rozumí. Možná kdyby to bylo jindy, tak to proběhlo v klidu a úplně jinak. Nadali jsme jim do okupantů a přesunuli jsme se zpět k lesu na naše území. Přes hranici potom to bylo ještě ostřejší. Jak jsme byli doma, tak kluci vyváděli jako indiáni po porážce generála Castra u Little Big Hornu. Než jsme se však přesunuli zpět do kasáren okolo „céčka“, tak už byl v kasárnách šrumec. Poláci vysílačkou podali hlášení do Petrovic a přes přechod to šlo k nám. A protože jsme se chovali agresivně a se zbraněmi na cizím území, tak to šlo úředním postupem s plnou parádou. Poláci se cítili velmi uraženi a došlo na mezinárodní protestní nótu pro ozbrojený vpád na cizí území a pohraniční incident. Věc řešilo Ministerstvo zahraničí a i obrany. Já jsem byl pozván na ministerstvo do Prahy a dostal jsem pořádný pojeb. Nakonec jsem byl potrestán jako velitel ozbrojené skupiny, která neoprávněně narušila územní celistvost a suverenitu Polské lidové republiky, ohrožovala zbraní její orgány. Byl jsem potrestán domácím vězením a byl mi zaražen hodnostní postup. Tak vlastně jsem asi kapitán s nejdelší výsluhou až do skončení aktivní služby za asi třicetimetrové překročení státní hranice“.

Tak jsem se dověděl příběh, který je na jedné straně úsměvný, ale na druhé straně vážný. Když by to mělo dojít až do absurdit, jak málo chybí někdy k tragédii. Na svoji obhajobu dodávám, že jak jsem nakoupil, tak prodávám. Onen kapitán možná už není mezi námi a já jsem rád, že se o jeho příběh mohu podělit s dalšími čtenáři, protože na spisech o této události už leží vrstva prachu. Možná se najde a ozve někdo, kdo se této „agrese“ do spřáteleného státu zúčastnil a případně ji i doplní o své zážitky. Jak je vidět, nejenom rakety mohou rozpoutat konflikt. A vlastně jsme těm Polákům tu srpnovou agresi z roku 1968 tak trochu oplatili.

Penzista1
(Publikováno 11.05. 2011)

Updated: 8.8.2019 — 10:42

1 Comment

Add a Comment
  1. Tak jsem se po několika letech podíval na tento svůj článek. Zjistil jsem, že je to v novém formátu, a není tam například údaj o přístupu čtenářů, který byl kdysi, tuším, kolem 10 tisíc!
    Upřesnil bych, že jsem se nedávno setkal s člověkem z naší obce, který v Karviné sloužil v letech 1966-67. Taky jsem se jej ptal, zda si vybavuje tohoto kapitána, případně tehdy možná ještě nadporučíka. Uvedl, že tam někdo takový byl a odpovídá popisu. Nebyl to jeho přímý nadřízený a nebyli přímo ve styku. Navíc, tento můj známý, převážnou část služby trávil na odloučeném stanovišti P-12 někde za Darkovem, tj. směrem k Českému Těšínu. Takže nic bližšího si o něm nevybavuje. Ale shodli jsme se na tom, že by se mohl jmenovat Jedlička nebo tak podobně.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..