25. Aviatická pouť 2015

O víkendu 6. a 7. června 2015 se na pardubickém letišti uskuteční již pětadvacátý ročník Aviatické pouti. Připravit pro návštěvníky rozmanitý plnohodnotný program vyžaduje dlouhodobé přípravy a s tím, jak se termín významné letecké akce blíží, celý, nepočetný, organizační štáb intenzivně dolaďuje i ty sebemenší detaily hlavního leteckého programu. Letošní ročník nese podtitul „Čtvrtstoletí s legendou“. A tou legendou se Aviatická pouť během svých uplynulých čtyřiadvaceti ročníků opravdu stala. Tak jako k Pardubicím patří perník, dostihy, plochá dráha, tak se k nim neodmyslitelně zapsala také Aviatická pouť.
V letošním roce je program z velké části zaměřen na ukázky řady druhoválečných letadel různých typů. Právě kulaté, sedmdesáté výročí ukončení druhé světové války bude tématem jedné z velkoprostorových scén. Program samozřejmě neopomene ani další významné výročí, a to 75 let od slavné letecké Bitvy o Británii, do které významně zasáhli také českoslovenští piloti bojující v řadách britské RAF.
„Pro letošní ročník jsme se snažili pozvat také historická letadla, která jsme na českém nebi doposud neviděli. Jejich představování budeme však zveřejňovat postupně, jakmile nám jejich majitelé plně potvrdí účast. Již dnes však můžeme říci, že máme potvrzeno vystoupení historických unikátů s červenými býky na trupu. Budou to přesně ta letadla, jejichž přílet do Pardubic v loňském roce překazily technické závady. Věřme, že letos to již stoprocentně vyjde,“ říká k připravovanému programu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.
Chybět nebude ani tradiční pestrý pozemní program s řadou ukázek a rozmanitých aktivit pro děti.

Program Aviatické pouti je koncipován jako velkoprostorové divadlo na zemi i ve vzduchu. Ztvárňuje scény z dějin aviatiky a slavné válečné scény. Učinkují nejlepší piloti a slavná letadla. Vše je také doplněno pyrotechnickými efekty a spousta pozemní techniky, včetně komparsu v dobových kostýmech a uniformách. Nebude chybět akrobacie v podání mistrů světa a pro nejmenší velký dětský den.

V tomto roce se organizátoři zaměřili na tato témata:
– 75 let výročí bitvy o Británii
– 70 let osvobození Československa
– vzpomínka na Pardubického válečného letce Rudolfa Borovce
– počátky aviatiky nejen v Českých zemích

Legendární Lightning připraven na Aviatickou pouť

Photo: Miloš Jančík (1-6)

Ukázka v barvách Red Bull rozšířena o proudové stroje

Významný dvoumotorový stroj se předvede na Aviatické pouti

Skupina historických cvičných Bückerů

Žena na křídle dvouplošníku

Vojáci na Aviatické pouti

Photo: Miloš Jančík (1-6)

Bitva o Británii na Aviatické pouti

Photo: Miloš Jančík (1-8)

Boeing Stearman ve zbarvení československých pilotů

Flying Bulls Aerobatics Team v novém složení na Aviatické pouti

Photo: Petr Kolmann (1-4)

Na Aviatickou pouť stylově

 

Updated: 18.2.2018 — 11:08

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..