24. Aviatická pouť 2014

Již po čtyřiadvacáté přivítá pardubické letiště tradiční Aviatickou pouť. Letos se akce uskuteční ve dnech 31. května a 1. června, a tak jako se již stalo tradicí, přinese návštěvníkům ucelený program složený jak z letových ukázek, tak komponovaného pozemního programu.
Program velké letecké podívané, jakou pardubická Aviatická pouť již tradičně je, se začíná připravovat vždy již s příchodem podzimu. Proto má hlavní organizační štáb v současné době již hlavní směry programu nalajnovány a je tedy možné poodhalit, co je pro návštěvníky připraveno.
Podtitul letošního ročníku nese název Rytíři nebes a zcela určitě každého napadne, že alespoň jedna komponovaná scéna bude mít námět v dobách první světové války, jejíž sté výročí zahájení připadá na letošní rok.Velká válka se stala také prvním konfliktem, kde bylo ve větší míře využito letectvo. Bohužel, přesných létajících replik z tohoto období je ve světě jako šafránu a v letošním roce stého výročí od vypuknutí války je o ně mezi organizátory evropských leteckých akcí velký zájem. Přesto se v první komponované scéně ze západní fronty divákům představí, vedle českých UL replik, i plnohodnotný trojplošník Fokker Dr.I z Německa. V jednání je také Fokker D.VII Mikaela Carlssona ze Švédska, který se na Aviatické pouti již několikrát představil se svým originálním Blériotem a Fokkerem Dr.I. Organizátoři jsou také v jednání s italským stavitelem repliky třímotorového dvouplošníku Caproni Ca.3, který by do Pardubic rád přilétl a předvedl našim divákům typ, který se, sice neslavně, zapsal do historie související se vznikem Československa. S verzí Caproni Ca.33 havaroval před 95 léty, 4. května 1919, při svém návratu do vlasti generál M. R. Štefánik.
„Účast tohoto skvostu však bude záležet především na tom, zda se podaří včas dokončit letové zkoušky a získat potřebné osvědčení,“ říká k připravovanému programu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

V letošním roce, kdy si celý svět připomíná 100 let od vypuknutí 1. světové války, bude mít první komponovaná scéna zařazená v programu námět právě v dobách této takzvané Velké války. Ta se stala také prvním konfliktem, kde ve větší míře bojující strany využily letectvo. Velkou událostí letošní Aviatické pouti se stane představení legendárního amerického dvoutrupého stíhače P-38L Lightning. Na Aviatické pouti se ve dnech 31. května a 1. června představí společně s americkým dvoumotorovým bombardérem B-25J Mitchell a námořním stíhačem F-4U-4 Corsair. Návštěvníci Aviatické pouti uvidí jak ukázku jednotlivých letadel, tak celé tříčlenné skupiny, a jako opravdovou lahůdku slétanost dvojice Lightningu a Corsairu, během níž piloti předvedou i společný přemet.
Do období druhé světové války zanese diváky i scéna odehrávající se v jarních měsících roku 1945. Tehdy německá vojska přesouvala své jednotky a také zajatce z východu směrem na západ. Právě osvobození kolony se zajatci bude hlavním motivem představení, ve kterém se z letecké techniky představí americký stíhací North American P-51D Mustang společně se sovětským stíhačem Jakovlev Jak-3. Leteckou akademii, která na pardubickém letišti působila od září 1945, připomene vystoupení legendárního britského stíhacího letounu Supermarine Spitfire. Právě na tomto typu pardubičtí akademici školili prvky vyšší pilotáže. Současnost leteckého výcviku na pardubickém letišti představí ukázky Centra leteckého výcviku.
Bojové ukázky se nezastaví jen v období druhé světové války, ale jedna z komponovaných scén zahrne i Vietnamskou válku. Pozemní ukázku doprovodí ukázky vrtulníků Bell 47G a Bell AH-1G Cobra společně s americkým strojem T-28 Trojan.
Aviatická pouť je tradičně spojena s ukázkou čtveřice Padesátek, ještě jako Chrudimská čtyřka měly na Aviatické pouti 1992 svou premiéru a v letošním roce se divákům v tomto složení představí naposledy. Zároveň však diváci uvidí slétanost dvojice nových letadel XA-42 v barvách Flying Bulls Aerobatics Teamu, která od příští sezony budou létat již v plné, čtyřčlenné sestavě. Letošní Aviatická pouť se tak stane jedinečnou podívanou také z důvodu, že se skupina mimořádně představí se šesti letadly.
V barvách Red Bull se na Aviatické pouti představí také letecký akrobat a jediný český zástupce v hlavní kategorii Red Bull Air Race, Martin Šonka. Se svým speciálem Extra 300SR předvede opět úchvatnou sestavu, kterou vždy v nové sezóně obohacuje o nové, divácky atraktivní, akrobatické prvky.
K pardubické Aviatické pouti patří každoročně i letové a statické ukázky Vzdušných sil Armády České republiky a obdobně tomu bude i letos. V letových ukázkách se divákům předvedou jak proudové typy JAS-39C Gripen a podzvukový bitevník L-159A Alca, tak bojové vrtulníky Mi-35 a Mi-171Š. S druhým jmenovaným typem předvedou vojáci divácky atraktivní ukázku záchrany sestřeleného pilota z území ovládaného nepřátelskými jednotkami.
Aviatická pouť nejsou jen letadla a po oba dny si mohou návštěvníci prohlédnout hojně zastoupenou historickou i současnou vojenskou techniku, automobilové veterány a na letišti si dávají dostaveníčko také hasiči s rozmanitou technikou. Součástí je i kulturní program a velký dětský den.

Přípravy programu Aviatické pouti v plném proudu

Photo: Miloš Jančík (1-10)

Legendární Lightning se vrací do Pardubic

Photo: Petr Kolmann (2), Jay Miller (1), Cornelius Braun (3)

Kompletní program AP 2014

Vojáci představí záchranu pilota vrtulníky Mi-171Š


Photo: Petr Kolmann

České dráhy na AP 2014

Photo: AP Pardubice

Před Aviatickou poutí proběhne jedinečná burza

Photo: AP Pardubice

Jedna ze scén připomene Vietnamskou válku

Dvouplošníky připomenou kulaté výročí

Photo: AP Pardubice (1-8)

Legendární Spitfire připomene Leteckou vojenskou akademii

Photo: Petr Kolmann

Legendární Spitfire v novém kabátě

Photo: AP Pardubice

Legendární COBRA na Aviatické pouti

Photo: Mgr. Pavel Špatenka

Technické problémy uzemnily hvězdu letošní AP

Photo: AP Pardubice

Exkluzivní lahůdka ze Salzburgu

Photo: The Flying Bulls – Salzburg

Program AP obohatí i akrobacie vrtulníku

Photo: The Flying Bulls – Salzburg

Letadlo, které nedostihlo Indiana Jonese, přiletí na AP

Photo: Alpine Aviator Company – France

 

Updated: 18.2.2018 — 11:10

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..